Ticari araçlara kış lastiği zorunluluğu başladı.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığının yolcu ve yük taşımada kullanılan ticari araçlara getirdiği kış lastiği takma zorunluluğu 1 Aralık Pazar gününden itibaren başladı. Bu tarihten itibaren denetimlerde kış lastiği takmadığı tespit edilen söz konusu araçlara, 500 lira para cezası uygulanacak.

Ticari araçlara kış lastiği zorunluluğu başladı.

Bakanlık, geçen yıl 8 Kasım tarihli Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren Araçların Yüklenmesine İlişkin Ölçü ve Usuller İle Tartı ve Boyut Ölçüm Toleransları Hakkında Yönetmelik ile ticari araçlara 1 Aralık-1 Nisan tarihlerinde kış lastiği takma zorunluluğu getirmişti.

Buna göre, ticari araçlar Pazar gününden 1 Nisan'a kadar zorunlu olarak kış lastiği takacak. Ticari araçlara kış lastiği denetimi bakanlığın yetkilendirdiği bakanlık personeli ile Emniyet Genel Müdürlüğü, Jandarma Genel Komutanlığı, Gümrük ve Ticaret Bakanlığının sınır kapılarındaki birimleri ve belediyelerin denetim birimleri tarafından yapılacak. Görevliler, kış lastiği takmayan araçların ruhsat sahibi adına 500 lira idari para cezası tutanağı düzenleyecek. Araçların lastiklerini uygun hale getirebilecekleri en yakın yerleşim birimine kadar gitmesine izin verilecek.

Ayrıca taşıma sınırı üstünde yolcu alanların, haklarında düzenlenen idari para cezasının ardından tüm sorumluluk ve giderler araç işletene ait olmak üzere fazla yolcularını en yakın yerleşim biriminde indirmeleri gerekecek. Yük taşıyan araçların ise azami yük ağırlığının yüzde 20'den fazla aşılması durumunda, fazla yükünü Karayolları Trafik Kanunu'ndaki esaslara uygun hale getirmesinin ardından yola devam etmelerine izin verilecek.

Bakanlığın hava şartlarının durumuna göre bu süreyi bir ay uzatabilme yetkisi bulunuyor.

Pamukova da da ticari araçlar kış lastiği takmaya başladılar.

Pamukova’nın önde gelen kuruluşlarından olan Yeni Sanayi sitesindeki Arıkan Lastik Rot Balans Servisinde kış lastiği değişimi yapmak için sıraya giren araç sayısı artış gösterdi.

Trafik denetimlerinde 500 tl cezadan kurtulmak ve yaklaşan kış ayında daha güvenli yolculuk etmek isteyen araç kullanıcıları araçlarına tar tipi lastik takmak için sıraya girdiler.

Nisan ayına kadar kullanılacak lastikleri Arıkan Rot balans servisinden alanlar lastik değişimi + balans ayarı ücretsiz olarak yapılıyor.

Firma sahibi Musa Arıkan kar tipi lastik takmanın sürücü ve araç güvenliği açısından önemli olduğunu takmayanlara denetimlerde 500 tl ceza kesileceğini söyledi.

İŞTE ARIKAN SERVİSİNDE YAPILAN HİZMETLER GÖRÜLÜYOR. Güncelleme Tarihi: 02 Aralık 2013, 23:46

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER